Επίσκεψη στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος» (Ε’ Τάξη)

Μια υπέροχη εμπειρία για τους μαθητές της Ε΄ τάξης  η εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος»

Οι μαθητές με διαδραστικό τρόπο, δουλεύοντας ως ερευνητές, γνώρισαν τον μαγικό κόσμο της επιστήμης.

Παρακολούθησαν δύο ειδικά σχεδιασμένα για την ηλικία τους εκπαιδευτικά προγράμματα.

Το πρόγραμμα «Έξυπνοι καλοφαγάδες» φέρνει τα παιδιά σε επαφή με τη χημεία χρησιμοποιώντας πραγματικά σύνεργα εργαστηρίου.

Το πρόγραμμα «Παρατηρώντας την Επιστήμη» έχει στόχο μέσα από απλές και διασκεδαστικές δράσεις να παρουσιαστούν βασικές έννοιες της Βιολογίας αλλά και άλλων επιστημών, καθώς και να αναδειχθεί η αξία της ερευνητικής διαδικασίας και ο κοινωνικός της αντίκτυπος στη ζωή και την καθημερινότητά μας.

Γιώργος Τόγιας                                                              Νατάσα  Μιχαλοπούλου