Επίσκεψη της ΣΤ’ Τάξης στο Μνημείο της Μάντρας Μπλόκου Κοκκινιάς

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης στις 13-11-2018 επισκέφτηκαν το Μνημείο της Μάντρας Μπλόκου Κοκκινιάς για να γνωρίσουν την ιστορία του τόπου μας και να κρατήσουν ζωντανή την ιστορική μνήμη της πόλης.

Στον αμφιθεατρικό χώρο δάσκαλοι και μαθητές σε συγκινησιακή ατμόσφαιρα  ήρθαν πρόσωπο με πρόσωπο με τους εκτελεσμένους του Μπλόκου, δημιουργώντας μια  γέφυρα επικοινωνίας ανάμεσα στους αγωνιστές του χτες και τους πολίτες του σήμερα. Ιδιαίτερη στιγμή όταν η υπεύθυνη του προγράμματος, κυρία Ειρήνη Ρηνιώτη, αφηγήθηκε με τον μοναδικό της τρόπο, μαρτυρίες κάποιων που έζησαν τις ιστορικές εκείνες στιγμές.

Η Μάχη και το Μπλόκο της Κοκκινιάς είναι δύο καίριες σελίδες της ελληνικής ιστορίας που γράφτηκαν στην περίοδο της Κατοχής.

Το αμείωτο ενδιαφέρον των μαθητών ανέδειξε ότι η νέα γενιά έχει συνειδητοποιήσει την αξία της ειρήνης και της ελευθερίας.

“Τ’ αληθινό μπόι τ’ ανθρώπου μετριέται πάντα με το μέτρο της λευτεριάς.” – Γιάννης Ρίτσος

Αδέρφια μου,
μες στην ειρήνη διάπλατα ανασαίνει
όλος ο κόσμος με όλα τα όνειρά του.
Δώστε τα χέρια, αδέρφια μου,
αυτό ‘ναι η ειρήνη.

Από τη συλλογή Αγρύπνια (1941-1953) Γιάννης Ρίτσος.