Μαθαίνω να προστατεύω τον εαυτό μου

Την Πέμπτη 9 Ιουνίου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη συγγραφέα κα Λευκοθέα Μαρία Γκολγκάκη. Η κυρία Μαρία, με αφορμή το βιβλίο της «Μαθαίνω να προστατεύω τον εαυτό μου», παρουσίασε στα παιδιά ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα για το πώς μπορούν να αντιμετωπίζουν τους φόβους τους αλλά και ποιοι είναι οι κίνδυνοι που τους απειλούν στην καθημερινότητά τους. Με τη βοήθεια των δύο ηρώων – πρωταγωνιστών του βιβλίου , την Ινώ και τον Άρη, και με διάφορες διαδραστικές δραστηριότητες οι μαθητές έμαθαν από ποιους κινδύνους και ποιες κακοτοπιές πρέπει να φυλάγονται αλλά και τι πρέπει να κάνουν αν τους συμβεί κάτι κακό.
 Οι μαθητές της Β τάξης συμμετείχαν με ενθουσιασμό και σίγουρα έμαθαν πολλά από αυτήν την παρουσίαση.
Ευχαριστούμε θερμά τη συγγραφέα για την παρουσίασή της και για όλα τα υπέροχα χειροποίητα δώρα που μας έδωσε!