Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Την Παρασκευή 30/9/2022, ημέρα σχολικού αθλητισμού με κοινό σύνθημα “ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ζωή”, επισκέφθηκαν το σχολείο μας ο ομοσπονδιακός προπονητής στίβου δρόμου, κ. Βογιατζάκης Κωνσταντίνος, και οι αθλητές κ. Βέλτσης Κωνσταντίνος, 5ος παραολυμπιονικής στο μήκος, και ο κ. Παπαδόπουλος Παύλος, αθλητής στα 100μ. και 200μ.  Συζήτηση αναπτύχθηκε μεταξύ των αθλητών και των μαθητών/τριών προκειμένου να αναπτυχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία. Στόχος του σχολείου μέσω των αθλητικών δράσεων και δραστηριοτήτων είναι η αναβάθμιση της Φυσικής Αγωγής προς όφελος όλων των μαθητών και μαθητριών.

Επίσης, έχουν προγραμματιστεί δραστηριότητες στις 13/10/2022 και 18/10/2022 στο Πανελληνίο Γυμναστικό Σύλλογο Αθηνών (κοντά στο Πεδίον του Άρεως), όπου τα παιδιά θα συμμετέχουν στα αθλήματα του στίβου, του βόλεϊ, του μπάσκετ και του τένις.