Επίσκεψη στην Κεντρική Λαχαναγορά Αθηνών (Δ’ τάξη)

Την Τρίτη 23 Μαΐου 2023, στα πλαίσια της δράσης “CAP4Clima4School”,  στο Open Farm Agora – Food Hub ,οι μαθητές της Δ΄ Τάξης επισκέφτηκαν την Κεντρική λαχαναγορά Αθηνών στο Ρέντη, όπου είχαν τη δυνατότητα να επισκεφθούν και να δουν στην πράξη τη λειτουργία του μεγαλύτερου κέντρου διανομής φρούτων και λαχανικών στην Ελλάδα ( food hub).

Οι μαθητές ενημερώθηκαν   για την  εποχικότητα, την τοπικότητα, το αποτύπωμα άνθρακα, τη μείωση της σπατάλης των τροφίμων, την ανακύκλωση, που αποκτούν ολοένα και μεγαλύτερη βαρύτητα στις καθημερινές μας επιλογές ως καταναλωτές.

Έγινε αναφορά  στην πυραμίδα της Μεσογειακής Διατροφής και την σημασία της για έναν βιώσιμο αγροδιατροφικό τομέα για την Ελλάδα και την Ευρώπη.

Οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν  προϊόντα και στο τέλος έλαβαν ενημερωτικό εκπαιδευτικό υλικό κι ένα επιτραπέζιο.

Περάσαμε καταπληκτικά!!