Επίσκεψη στο ΑΡΧΕΛΩΝ (Β’ τάξη)

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου το Β1 κ το Β2 επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάσωσης της Θαλάσσιας χελώνας στη Γλυφάδα! Ο ΑΡΧΕΛΩΝ σχεδιάζει και υλοποιεί προγράμματα και δράσεις για την προστασία, διαχείριση και ανάδειξη των θαλάσσιων χελωνών και των βιοτόπων τους, συνδυάζοντας το επιστημονικό έργο με την εθελοντική προσφορά και επιδιώκοντας με την ενημέρωση και εκπαίδευση να ενεργοποιήσει την κοινωνία για ένα καλύτερο και βιώσιμο πλανήτη. Οι μαθητές κ οι μαθήτριες μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον κ συνεργάστηκαν άψογα με τους εθελοντές του κέντρου ,ώστε στο τέλος αποκόμισαν συγχαρητήρια για τη συμπεριφορά τους! Είμαστε πολύ χαρούμενοι, διότι προσφέροντας ένα χρηματικό ποσό, το σχολείο μας υιοθέτησε μία τραυματισμένη χελώνα με το όνομα Πιούριτι!

A4JG2MBHP9NHAZUF