Επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Νίκαιας (Ε’ Τάξη)

Οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας, την Τρίτη 22-5-2018 επισκέφτηκαν τη  Δημοτική Πινακοθήκη Νίκαιας – Αγ. Ι. Ρέντη Ντίνος Κατσαφάνας για να δουν την τρέχουσα έκθεση ζωγραφικής του  Μιχάλη Νικολινάκου.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στους χώρους της Πινακοθήκης.

Μέσω βιωματικών μουσειοπαιδαγωγικών δραστηριοτήτων και  με τη συνεχή παρότρυνση και ενθάρρυνση από την κυρία Δέσποινα, εικαστικό του δήμου προσπάθησαν να κατανοήσουν και να αισθανθούν το έργο του ζωγράφου.

Τέλος με όλη τους την φαντασία και δημιουργικότητα  έγιναν και οι ίδιοι καταπληκτικοί ζωγράφοι .

Η ζωγραφική εκτός ότι παίζει ένα σημαντικό ρόλο στη συνολική ανάπτυξη των παιδιών, επιτρέπει να εκφράσουν τα συναισθήματά τους και να χτίσουν την αυτοπεποίθησή τους!

Το σχολείο δε σκοπεύει μόνο στη μετάδοση ξερών γνώσεων, αλλά και στην καλλιέργεια του χαρακτήρα και της ψυχής των παιδιών. Αυτό προσπαθούμε και εμείς .

Νατάσα Μιχαλοπούλου                                            Γιώργος Τόγιας