Επίσκεψη της Γ΄ Τάξης στο χώρο του studio «ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ» και στο Μουσείο της Ακρόπολης

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: «Ανακαλύπτοντας τους Θεούς του Ολύμπου στη Ζωφόρο του Παρθενώνα»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2019, το studio  κινητήρα και το μουσείο της Ακρόπολης.

Μέσα από μια παράσταση-δραματοποιημένη αφήγηση τα παιδιά γνώρισαν έναν προς έναν τους δώδεκα θεούς του Ολύμπου, όπως απεικονίζονται στη ζωφόρο του Παρθενώνα.

Το πρόγραμμα προετοίμασε τα παιδιά, ώστε να πραγματοποιήσουν μια πιο εποικοδομητική επίσκεψη στο Μουσείο.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Μουσείο της Ακρόπολης. Με την καθοδήγηση της υπεύθυνης αρχαιολόγου και με θέα την Ακρόπολη, δόθηκε στα παιδιά η δυνατότητα να ανακαλύψουν την αρχιτεκτονική και τον γλυπτό διάκοσμο του Παρθενώνα και να κατανοήσουν τις παραστάσεις που απεικονίζονταν σ` αυτόν.

Η περιήγηση τελείωσε στην Αίθουσα του Παρθενώνα, όπου διατρέξαμε τη ζώνη της Ζωφόρου, με τις ανάγλυφες -γνήσιες ή τεχνητές- παραστάσεις της.

Όλοι οι μαθητές και μαθήτριές μας  θαύμασαν τα εκθέματα του μουσείου, αλλά ένιωσαν και ιδιαίτερο δέος για τα επιτεύγματα των προγόνων μας.