Οδοντίατροι στο σχολείο μας! (Γ’ Τάξη)

Στα πλαίσια του προγράμματος Εργαστηρίων Δραστηριοτήτων με θέμα: «Η στοματική υγιεινή» επισκέφτηκαν οι οδοντίατροι: η κα Βιργινία Καψή και η κα Σοφία Τσεσμελάκη τα παιδιά της Γ1΄ & Γ2΄τάξης, την Πέμπτη 10  Φεβρουαρίου 2022. Τους μίλησαν για τη στοματική υγιεινή, τη φροντίδα – καθαριότητα και  τις  αρρώστιες των δοντιών. Έδειξαν  στα παιδιά τον ορθό τρόπο βουρτσίσματος των δοντιών και  τα συμβούλεψαν για  τον τακτικό επανέλεγχο και καθαρισμό στο οδοντιατρείο αλλά και  τη σημασία της σωστής διατροφής.

Στη συνέχεια έλυσαν απορίες των παιδιών σχετικά με τα δόντια τους.

Στο τέλος, δεν παρέλειψαν να  φέρουν δωράκι στους μαθητές, για τη  σωστή στοματική υγιεινή αλλά και αναμνηστικό έπαινο για τη συμμετοχή τους .

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστούμε θερμά τις οδοντιάτρους για την επίσκεψή τους  και την όμορφη αυτή παρουσίασή τους.

12ο Δ.Σ. Νίκαιας