Πρόγραμμα για τυφλούς ή για άτομα με οπτική αναπηρία (Γ τάξη)

Την Παρασκευή 8 Μαΐου 2023 επισκέφθηκαν το σχολείο μας ο η κ. Αλεξάνδρα, ο κ. Γιώργος, άνθρωποι με δυσκολίες όρασης, και η Αθηνά, ο σκύλος οδηγός του κ. Γιώργου. Όλοι τους σχετίζονται με τη σχολή εκπαίδευσης σκύλων οδηγών Liberty Guide Dog και μας εξήγησαν πως είναι η καθημερινότητα ενός ανθρώπου τυφλού ή με οπτική αναπηρία, χρησιμοποιώντας είτε το λευκό μπαστούνι, είτε τη βοήθεια ενός βλέποντα ανθρώπου είτε την καθοδήγηση ενός σκύλου οδηγού. Ακόμα ενημερωθήκαμε για το πως μπορούμε εμείς να βοήθησουμε σωστά στον δρόμο έναν τυφλό ή άτομο με οπτική αναπηρία.

Ο κ. Γιώργος και η κ. Αλεξάνδρα απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις μας με μεγάλη προθυμία! Μας άρεσε πολύ που χρησιμοποιήσαμε κι εμείς το λευκό μπαστούνι για να περπατήσουμε χωρίς να βλέπουμε και στο τέλος γνωρίσαμε από κοντά τη χαριτωμένη Αθηνά!

Ευχαριστούμε πολύ και τους τρεις για την υπέροχη παρουσίαση του προγράμματος!